Florür Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Florür nedir? Nasıl çalışır? Ne işe yarar? Ne kadar güvenlidir? Bunlar florür hakkında aklımıza gelen bir kaç sorudan bir tanesidir. 1951 yılında kolora da hekimlik yapan yeni bir diş hekimi mezunu, hastalarında fark ettiği diş lekelenmelerini ve kahverengi beneklenmelerin geçmemesine üzerine bir araştırma yapmıştır.

 Farklı bölgelerdeki hekimler ve Amerikan halk sağlığı servisi  ile görüşmeler sonucu bu lekelerin ve kahverengi beneklenmelerin sebebinin içme suyu olduğunu sonucuna varmıştır. Yamaçlardaki dağlardan gelen erimiş kar suyunda çok fazla florür içerdiği ortaya çıkmıştır. Sebebine dikkat çekmek isterlerken başka bir buluş gerçekleşti. Dişlerin kötü görünmesine sebep olan bir şey aynı zamanda dişler içinde faydalı olabilir miydi?

 Konu hakkında çalışmalar arttıkça, sudaki fazla florür miktarı azaltılıp iyi yönde kullanılmaya başlandı.Uygun miktarda dişlerin görünümü bozmadan çürükten korunmada etkili olduğu anlaşılmıştır. Bu araştırmadan sonra özellikle küçük çocuklarda çürük sayısının azaldığı görülmüştür.

 Florürle ilgili halk arasında yanlış görüşlerde vardır. Florür kansere neden olur düşüncesi tamamen yanlıştır. Kanserden ölüm oranlarının oranları kıyaslandığı zaman,florürlü ve florürsüz topluluklarda bir farkın olmadığı ortaya çıkıştır. İçme sularındaki florürün hiç bir zararı yoktur. Kalp sağlığı ile ilgili bazı şeyler söylenmiştir. Kalbe zararlı değildir. Suya katılan florürün alerjiye neden olduğu söylenir, bu da yanlış bir görüştür.