İyi Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İdeal bir ağız hijyeni dişlerimizin mikrop plağından tamamen temizlenmesi ile sağlanır. Gün içerisinde, yaşamımızı sürdürmek için yiyip içtiklerimiz plağın tekrar tekrar oluşmasına neden olur. Plak olgunlaşmadan diş üzerinden uzaklaştırılırsa dişlerimize ve diş etlerimize zarar veremez. Bu nedenle plak içerisindeki bakteriler çoğalmadan günde iki defa dişlerimizi fırçalamalıyız.

İnsanlar  genellikle sanki dişlerin sadece ön yüzleri kirlenmiş gibi orayı fırçalarlar.İyi fırçalanmayan bölgelerde çürük ve diş eti hastalığı için gerekli ortam sağlanmış olur. Dişlerinizin ön, arka ve çiğneyici yüzleri kaliteli yumuşak bir fırça ile yeterli süre fırçalanmalıdır.Bu şekilde  fırçaladığımızda ağız ve diş sağlığımızın için önemli bir işlemi tamamlamış oluruz.

Plakları engellemek için yapmamız gereken kaliteli bir diş fırçasıdır. Diş macununa gereğinden fazla önem verilmesi gereksizdir. Önemli olan diş fırçası ve diş ipidir. Diş macunu sadece fırçalamayı daha konforlu, daha iyi bir temizlemeye dönüştürür. Diş macunu seçerken iyi bir markaya ihtiyaç duymamamız gerekir. Tadı, kokusu hoşunuza giden flor içeren ürünler tercih edilmelidir.

Diş hekimleri diş fırçanızı 6 ayda bir değiştirmenizi öneriyor. Dişlerimizin üzerindeki plaka kazınacak kadar sert değildir. Sert fırçalandığında zamanla mine tabakasında aşınmalarına neden olur, hassasiyete sebep verir. Düzenli olarak fırçalıyorum yine de çürük var diyorsanız;

  1.  Günde 2 defa en 5 dakika fırçalanmalıdır.
  2.  Yumuşak kıllı fırça seçilmeli.
  3.  Dişler fırçalandıktan sonra diş ipi kullanılmalıdır.