Tam Bir Ağız Temizliği Nasıl Sağlanır?

Diş ve diş eti hastalıklarının sebeplerini hepimiz biliyoruzdur. Ağzımızda biriken mikroplar ve bunların birikiminden oluşan plaklardır.en başta ağız hijyenini sağlamalıyız çürüklere davetiye çıkarmayalım. 

  •  Diş fırçası (kaliteli ve soft olması gerekir)
  •  Diş ipi, kürdan
  •  Diş macunu
  •  Dil temizleme aparatı ağız hijyeni için ihtiyacımız olan malzemelerdir.

    DİŞ FIRÇASI

    Diş fırçası seçiminde en büyük yanlış sert fırça tercih etmektir.Ağız içerisinde kazınması gereken bir madde yoktur.Kazır gibi fırçalarız ki en büyük hatalardan biridir.Bazı insanlar yıllarca içtikleri şekerli çay ve kahveyi yada sigara izlerini sert fırçalamayla giderebileceklerini zannederler.

    Aksine diş ve diş etlerine zarar verir.aşınmalara sebep olur.Sert fırçalamadan kaynaklı diş eti çekilmesine sebep olur. Diş eti kendini korumaya alır.Diş eti çekilmesiyle kökler açığa çıkar.

     DİŞ İPİ VE KÜRDAN

    Ülkemizde çok yaygın değildir kullanımı.Kızılcık ağacından imal edilir.Ucu üçgen kesitinden yapılmıştır. Evde yada Restaurantta kullandığımız kürdanlardan değildir.Henüz kolay bulunmuyor bu kürdanlar.Bulamazsanız diş ipi de kullanabilirsiniz.

    DİŞ MACUNU

     Flor içeren,tadını ve kokusunu beğendiğiniz bir diş macunu kullanabilirsiniz.Hastalar diş macununa gereken önemin fazlasını verirler.Halbuki diş fırçası seçimi macundan daha önemlidir. Hassasiyet olan dişlere bir hafta boyunca macundan mercimek büyüklüğünde alın masaj yapar gibi dişinize sürün.Diş macunu, fırçalama esnasında dişlerimizi parlatır.

     DİL TEMİZLEME

     Dil temizlemenin önemi arttıkça özel aparatlar yapıldı.Özel aparat yoksa diş fırçanızın arka kısmıyla da dilinizi temizleyebilirsiniz.Dişinizi fırçaladıktan sonra fırçayı ters çevirin ve dil kökünüze kadar temizleyiniz.Günde bir defa yapılsa da yeterli olacaktır.Çürük oluşumuna engel olarak kontrol altına almaya yardımcı olacaktır.