Kanal Tedavisi

Diş çürükleri ilerlediğinde apse yaparak kişiyi gece uykusundan uyandırır. Tedavi edilmeyen diş çürüklerinde oluşan apse kemiğe kadar yayılır. Yüzümüz şişebilir. Artık bu dişimizi dolgu kurtarmaz.İşte burada artık kanal tedavisine ihtiyacımız vardır. Kanal tedavi yapılan dişimizin sinirleri kanal eğeleriyle çıkartılır,mikroplardan arındırılır, geçici dolgu ile kapatılır.İçerisine koyulan ilaç sayesinde vücudumuz apseyi yok eder.

 Önce çürük temizlenir. Dişin özüne ulaşılır. Diş sinirleri kanal eğesiyle çıkartılır. Dezenfektan sıvılarla yıkanır. Mikrolardan arındığına emin olan diş hekiminiz özel bir geçici dolguyla üzerini kapatır. Yapılan bu işleme sinir alımı ve pansuman işlemi diyebiliriz.Yapılan bu işlemlerin ardından dişin durumu uygunsa dolgusu yapılabilir.

Doktorunuzun bu tedaviyi yapabilmesi için tam teknoloji ve hijyene ihtiyacı vardır.Bunlardan biri yetersiz olursa uzun vadede başka sorunlar ortaya çıkar.Her aşamasında bu tedavi dikkatli yapılmalıdır.

Mesela sinirler tam olarak alınmamışsa soğukta ağrı yapar.Yapılan yanlışlar hastaya hemen yansır.Kanal tedavisi bir çok dişi çekilmekten,çekilen bölgedeki dişleri kesilmekten kurtarır.Tekniğe uygun yapıldığında doğru bir tercihtir. Doktorunuz size kanal tedavisi öneriyorsa mutlaka tedavisine başlamalısınız.

Ayrıntılar önemlidir.

  •  Tedaviyi yaptıracağınız  muayenehane temiz ve hijyenik ,teknolojik açıdan donanımı iyi ve mutlaka ağız içi röntgen cihazının olması gerekir.
  •   Kanal tedavisi çok ağrılı bir tedavi değildir.çok ağrı oluyorsa yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir.
  •   Kanal tedavinizin yapıldığı gün ve takip eden bir hafta boyunca dişinize baskı uyguladığınızda ağrı ve batma hissi yaşayabilirsiniz ,normaldir.
  •   Ne olursa olsun kanal tedavisi yapılan dişinizde soğuk ağrısı oluyorsa sinirler tam olarak alınamamış demektir.
  •   Kanal tedavisi yapıldığı anda hekim tükürük içinde çalışıyorsa bu tedavide mutlaka sorun çıkacaktır.
  •   Tedaviler bazen iki üç seans sürebilir.
  •   Dişiniz gece  ağrı yapar,yüzünüz şişerse hala enfeksiyon var demektir, hemen doktorunuza başvurunuz. Hemen iltihap boşaltılmalıdır. Hekim işi bilen biriyse heme açıp drenaj uygulayacaktır.Teknisyen hekim ise hiç aldırmaz,üstüne kaplama yapılmasını önerir ya da antibiyotik ve ağrı kesiciyle geçiştirir.
  • Kanal tedavisi bitirildiğinde artık dişin dolgusu yapılabilir veya kaplama önerilebilir.