Sakız Çiğnemek Çürüğü Önler mi?

Genelde aklımıza sakız çiğnerken çürüklerden korunur muyuz sorusu gelir... Doktorumuza sorduğumuzda sakızın diş sağlığımız için bir faydasının olmadığını söyler. Çünkü yanlış anlaşılmaya açık bir konudur. Halbuki şekersiz sakız diş sağlığımızı korumaya yardımcı olabilir.

Şunu bilmeliyiz ki; dişlerimizi çürüten mikroplar plağıdır.mikroplardan oluşan bu plak uzaklaştırılmazsa çeşitli enzimler ve asitler oluşur.Bu mikroplar diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına davetiye çıkarır.Tek çaresi plağı fırçalayarak uzaklaştırmaktır.Sakızın şöyle dolaylı yoldan bi faydası vardır.Yemek yerken tükürük bezlerimiz daha fazla çalışır tükürük salgılar.Tükürük diş yüzeylerimizde ıslak ve kaygan bir zemin oluşturarak mekanik aşınmaları önler.

Sakız da bu görevi görür aslında.tükürük bezlerini uyararak salgılanmasına yardımcı olur. Tabi ki şekersiz sakızdan bahsediyoruz. Şekerli sakızda diş çürüklerine sebebiyet verir.Tükürük arttığı için asitlere karşı savaşmak daha kolay olur. Bu sebeple sakız çiğnemenin faydası vardır.

Dışarda yemek yediğimizde herzaman dişlerimizi fırçalama şansımız olmaz.İşte bu aşamada sakızı devreye sokabiliriz. Sözünü ettiğimiz durum düzenli fırçalamayla daha iyi etki gösterecektir. Özellikle çocuklarda şekerli gıdalar tüketildikten sonra bir bardak suyun yanında sakız çiğnemek alışkanlık haline getirilebilir.

Kısacası sakız çiğnemek çürükleri önlemez ama yardımcı olur..